خانه طب ایرانی و اسلامی

طب ایرانی و اسلامی

مقام معظم رهبری سال‌هاست که به طب ایرانی اسلامی توجه ویژه‌‌ای نشان داده و در سخنرانی‌‌های خود به این موضوع مهم اشاره می‌‌کنند. ایشان در یکی از بیانات خود در مورد طب ایرانی اسلامی فرموده‌‌اند: «ما ابن‌سینا داشتیم که هنوز کتابش مرجع درسی و مهم پزشکی دانشگاه‌های دنیاست، یا رازی را داشتیم یا دیگرانی از این قبیل را، چرا بایستی امروز به خودکفائی علمی کشور امید نبندیم؟»

ایشان به کرار «سبک زندگی» را بخش اساسی و حقیقی پیشرفت و تمدن‌‌سازی اسلامی دانسته‌‌اند و  یکی از راه‌های اجرای سبک زندگی، توجه به طب سنتی و ایرانی اسلامی است که علاوه بر پیشگیری، خود مراقبتی و درمان، موجب اصلاح و تبیین شیوه‌‌های صحیح زندگی می­‌شود.

همچنین در بیانیه گام دوم انقلاب، به سبک زندگی اشاره کرده و فرمودند که صحبت‌‌های زیادی در مورد سبک زندگی وجود دارد. ما در سبک زندگی ایرانی اسلامی خیلی عقب بوده و باید یک کار انقلابی، جدی و اساسی در این راستا بکنیم، رهبر معظم انقلاب به خصوص در سال 91 در جمع هیئت دولت فرمودند: «دغدغه امروز من طب ایرانی اسلامی است؛ به آن بپردازید».

متاسفانه تاکنون طب را به معنای درمان بیماری می‌دانستیم و با نحوه صحیح زندگی مطابق آنچه مقام معظم رهبری به عنوان «سبک زندگی» فرمودند، به پیشگیری و عدم وقوع بیماری‌های روحی و جسمی کم‌تر پرداخته شده است. در حالی که طب واقعی باید مانع از ایجاد بیماری شود.

بحث اصلی طب، فراتر از چه چیز خوردن است. طب کامل و واقعی که مانع از ایجاد بیماری و درمان آسان آن می‌شود، در تمام شئون زندگی اعم از خوردن، پوشیدن، دیدن، بوییدن، ارتباطات اجتماعی و خانوادگی، رفتارها و شیوه زندگی، مدیریت، معماری، صنعت و … جاری است و برای آن برنامه‌ریزی صحیح دارد.

چنین طبی به دلیل جامع و کل‌نگر بودن آن، قطعا ریشه در وحی داشته و سپس با تلاش حکما و بسط آن قابل عرضه برای مردم شده است. در برخی از روایات آمده است که ما اصل مطلب را به شما گفته و شما به دنبال فرعیات رفته و آن‌ها را عملیاتی کنید.

برای دسترسی به محتوای بخش مورد نظر روی آن کلیک کنید.