راه‌های درمان سینوزیت

نسخه‌های طبیعی درمان سینوزیت:

مهم‌ترین عامل در درمان سینوزیت و هر بیماری دیگری برطرف کردن عوامل سبب ساز آن است.

1- بخورها

بخور رساندن بخار محلول دارو در آب به ناحیه مورد نظر است. بخور دادن از روش‌های مهم درمانی در سینوزیت است. تا آنجایی که بسیاری از سینوزیت‌ها با انجام این روش به تنهایی درمان می‌شوند. در هر سرماخوردگی یا آنفولانزایی اگر حتی هیچ دارویی در دسترس شما نبود، با آب خالی بخور دهید.

عمل اصلی بخور: باز کردن مجاری سینوس‌ها و شل کردن ترشحات آن‌ها و در نتیجه تسهیل خروج آن‌هاست. بسیاری از داروهای مورد استفاده در بخور اثر خوبی در کاهش میزان ترشحات هم دارند.

روش انجام بخور: مقداری آب را به همراه ماده بخور در ظرف مناسبی ریخته روی شعله گاز قراردهید، تا جوش آید. در این حال با فاصله مناسبی سر را روی بخار گرفته و از آن استنشاق کنید یا آن که پس از جوش آمدن کامل محلول آن را روی زمین گذاشته و روی سر خود را با ملافه‌ای پوشانده، سر را روی ظرف بخور بگیرید. این کار را حداقل 10 دقیقه انجام دهید تا کاملا عرق کنید.

در صورتی که تمایل دارید از دستگاه بخور استفاده کنید، باید داروی مورد نظر را در آب جوشانده و عصاره صاف شده آن را داخل دستگاه بریزید.

تذکر مهم: پس از هر بخور، سر و صورت خود را با یک پارچه نخی ببندید و مواظب باشید تا خشک شدن کامل سر و صورت هرگز در معرض باد کولر یا هوای آزاد قرار نگیرید در غیر این صورت اثر معکوس خواهد داشت.

موادی که می‌توانید در مایع بخور استفاده کنید: بابونه، تخم گشنیز، برگ اوکالیپتوس، آویشن، پونه، اسطوخودوس و … . می‌توان از مخلوط 2 یا چند ماده از موارد فوق استفاده نمود.

نکته: بخور سرکه مخلوط با آب در افراد صفراوی یا دموی مزاج تاثیر خوبی در درمان سینوزیت دارد. این نوع بخور(سرکه در آب) نباید در افراد بلغمی مزاج مورد استفاده قرار گیرد.

2- چکاندن دارو در بینی

بسیاری از روغن‌ها با نفوذ به داخل سینوس‌ها مجاری آن‌ها را باز می‌کنند، ترشحات را نرم و قابل خروج می‌کنند و با طبع گرم خود تولید ترشحات را کم می‌کنند. از جمله این روغن‌ها می‌توان به روغن سیاه دانه، کنجد و زیتون تصفیه نشده اشاره کرد. در این بین روغن سیاه دانه بسیار قوی است و اثر درمانی‌اش بهتر است ولی سوزش هم ایجاد می‌کند.

برای استفاده از روغن‌ها، آن‌ها را در قطره چکان ریخته و هرشب در یک طرف بینی 2 قطره از آن‌ها را بریزید.(هرشب فقط یک طرف بینی دارو ریخته شود) این روش به صورت پیوسته قابل استفاده است و در صورت نیاز پس از یک هفته استراحت مجدد دیگر تکرار شود.

توجه: در اوایل مصرف دارو ممکن است ترشحات سینوس‌ها افزایش پیدا کند که این امر طبیعی و به علت باز شدن مجرای سینوس‌ها و خروج ترشحات انباشته در آن‌ها می‌باشد.

3- مالیدنی‌ها

روغن‌ها اکثرا با ایجاد گرمای موضعی میزان ترشحات را کم و خروج آن‌ها را آسان می‌کنند. روزی یک الی 2 بار داروها را روی سینوس‌ها(بالای آبروها و روی گونه‌ها) ماساژ دهید.

بهترین دارو از این دسته روغن زیتون تصفیه نشده، روغن سیاه دانه و روغن بادام تلخ می‌باشد. ماساژ روغن روی سینوس‌ها به ویژه در بیمارانی که حساسیت زیادی به سرما یا باد سرد دارند، بسیار موثر است .

4- تدخین(دود دادن)

تدخین یا دود دادن از راه‌های مناسب درمان سینوزیت است. یکی از بهترین داروها برای این کار عنبر نسارا است.

5- داروهای خوراکی

بسیاری از داروها هستند که به علت خاصیت ضدویروس و ضدباکتری که دارند علاوه برکاهش التهاب و عفونت سینوس‌ها، ترشحات آن‌ها را نیز کم می‌کنند. از این گروه داروها می‌توان به آویشن، پونه، نعناع و … اشاره کرد، که به صورت دم کرده یا عرقیات قابل استفاده می‌باشند.