خواص گیاه کبر

کبر درختچه‌ای خاردار و پر شاخ و برگ که میوه‌اش را خیار کبر می‌نامند و به اندازه بلوط است می‌باشد. رنگ میوه آن سبز رنگ با خطوط موازی سبز و یا زرد کم رنگ است و داخل میوه آن قرمز و پر از دانه‌های کوچک و لزج است. گیاه کبر علی رغم ظاهر کوچکش ریشه بسیار محکم و طولانی با پوست ضخیم دارد که اغلب پس از خشک شدن از مغز آن جدا می‌شود هم‌چنین این گیاه ممکن است تا 30 سال عمر کند.

خواص درمانی کبر:

1- ریشه کبر جز گیاهانی است که خواص و کاربرد بسیار زیادی در درمان امراض دارد و از این رو حکما کاربردهایی را برای آن در درمان انواع بیماری‌ها ذکر کرده‌اند.

2- کبر بازکننده گرفتگی‌های طحال و کبد است و جزء بهترین داروهای برطرف کننده مشکلات طحال نام برده شده است. شیخ الریئس بوعلی سینا می‌فرماید: طحال (سپرز) را از ماده سوداوی پاک کند و بعد از آن بهبود کامل حاصل شود.

3- پوست کبر مزه‌ایی تند و گس و اثر آرام کننده و نرم کننده دارد و در رفع سرفه و آرام کردن حملات آسم و دفع کرم کارساز و در درمان دانه‌های پوستی سودمند است.

4- پرورده کبر با سرکه و عسل دافع و خارج کننده سموم بدن و مدر سودا است.

5- ریشه کبر جهت بهبود فالج و برخی از امراض سیستم عصبی که ناشی از افزایش سردی و رطوبات است، بسیار نافع است.

6- ترکیب کبر با ادویه‌های معطر مانند سنبل الطیب، اسطوخودوس، اذخر و عسل تحلیل برنده و خارج کننده ترشحات لزج سینه است و چون قاطع بلغم است از این رو برای دردهای مفصلی و سیاتیک و نقرس چه به صورت خوراکی و چه به صورت ضماد آن نافع است.

7- کبر ترشح ادرار و حیض را زیاد می‌کند و برای باز شدن خون قاعدگی در موارد قطع آن در زنان جوان موثر است و نیروی جنسی را افزایش می‌دهد.

8- از میوه این گیاه که به خیار کبر معروف است ترشی خوشمزه‌ایی به دست می‌آید که اشتها آور بوده و جهت رفع گرفتگی‌های کبد و طحال موثر است. مصرف ترشی کبر بیش‌تر در استان فارس و همدان مرسوم است.

9- کبر برای درمان بیماری‌هایی نظیر واریس و طحال نیز به کار می‌رود.

10- کبر اگر با سرکه و عسل در هم آمیخته شود، پادزهری قوی برای بیشتر مسمومیت‌ها به کار برده می‌شود.

11- گیاه کبر کبد را تقویت می‌کند، درد دندان را تسکین می‌دهد و ریشه آن از بخش‌های دیگر مفیدتر و پرخاصیت‌تر است.

12- کبر برای درمان بواسیر و شستشوی روده‌ها به کار می‌رود و خاصیت ضد رماتیسمی دارد.

13- جوانه‌های ناشکفته و مولد گل آن اثر نیرو دهنده دارد و برای بیماری نقرس مفید است.

14- میوه کال و نرسیده گیاه خاصیت ضد رماتیسمی دارد که طول آن به 1 تا 2 سانتی متر می‌رسد.

15- کبر نقش موثری در تقویت کبد، معده ، اختلال سیستم تناسلی، اختلال خواب ، استرس اضطراب، افسردگی و …(به‌خصوص در فصول سرد سال ) دارد.

16- اگر از سردی و بلغم زیاد بدن رنج می‌برید یا مبتلا به کبد چرب هستید می‌توانید از فواید گیاه کبر بهره ببرید.

17- طبیعت این گیاه در درجه دوم گرم و خشک بوده و با توجه به این که کبر از بین برنده بلغم و سودای اضافی بدن و بازکننده مجاری و گرفتگی‌های کبد و طحال است می‌توان از آن برای درمان و پیشگیری از بیماری‌هایی که به علت غلبه سردی ایجاد می‌شود (مانند انواع بی حسی‌های اعصاب و عضلات و درد مفاصل و سیاتیک و نقرس و…) بهره برد.

18- استفاده از این گیاه در فصول سرد سال مفید است.

19- غرغره پخته این گیاه (میوه و ساقه و ریشه) می‌تواند برای برطرف کردن سرفه، تنگی نفس و دفع ترشحات از ریه‌ها، سینوس‌ها و تقویت سلول‌های مغزی و هم‌چنین رفع گرفتگی‌های آن استفاده کرد.

20- این گیاه از بین برنده نفخ و برطرف کننده یبوست و ملین طبع است و باعث ازدیاد قوه باه و میل جنسی می‌شود.

21- این گیاه در درمان کبد چرب که امروزه متاسفانه خیلی‌ها دچار آن هستند نقش مفیدی دارد.

22- افراد گرم مزاج می‌توانند کبر را همراه با شربت سکنجبین استفاده کنند.

23- افراد سرد مزاج این گیاه را به صورت پرورده همراه سرکه بورند زیرا باعث تقویت طحال در جمع آوری سودای اضافی و سموم از بدن و دفع آن به صورت ادرار و اسهال و باعث گرم شدن بدن و از بین رفتن سردی‌ها و روشن شدن رنگ چهره و برطرف شدن تیرگی و کدورت و لکه‌های پوستی می‌شود.