بایدها و نبایدهای رابطه جنسی بین همسران از نگاه معصومین(ع)

پیامبر اکرم(ص): در شب عید فطر، عید قربان و نیمه شعبان نیز آمیزش به قصد فرزند دار شدن دوری گزینید، چرا که ممکن است فرزند شما شرور، معلول، بد یمن و زشت رو گردد.

امام صادق(ع): دراین اوقات آمیزش نکنید: 1- بین اذان صبح و طلوع خورشید 2- بین غروب تا تاریک شدن هوا 3- هنگام خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی 4- هنگام زلزله

احادیث پیامبر اکرم(ص)

در شب عید فطر، عید قربان و نیمه شعبان نیز آمیزش به قصد فرزند دار شدن دوری گزینید، چرا که ممکن است فرزند شما شرور، معلول، بد یمن و زشت رو گردد.

هرکار از راه خود به انجام رسد نیکوست با همسر نیز باید از طریق معمول صورت پذیرد تا آرامش جنسی وروانی حاصل آید. نزدیکی با او را از پشت مکروه، نامیمون و غیربهداشتی است.

زنان به قدر کافی از عادت ماهیانه رنج می‌برند روانیست با آمیزش در این دوران به رنج آن‌ها بیفزاییم. این عمل علاوه بر حرمت شرعی، غیراخلاقی و غیربهداشتی نیز می‌باشد. دراین اوقات می‌توان از دیگر اعضا بهره برد.

اگر گاه چشمانت بی اختیار یا با اختیار به زنی افتاد و مسحور او شد و دلت لرزید پیش از این که پایت بلغزد، چشم فرو بند و در این فرصت با همسرت هم بستر شو چرا که زنان همگی مانند همند.

احادیث امام صادق(ع) 

در اول شب چه زمستان و چه تابستان آمیزش نکنید، زیرا معده و رگ‌ها پر است و موجب بیماری نقرس، سنگ مثانه، ضعف چشم و چکیدن ادرار می‌گردد.

مرد باید مقداری از شهوت خود را نگه دارد که همواره توانایی جنسی داشته باشد زیرا زن شوهر خود را در امور جنسی توانا بیابد، بهتر از این است که او را ناتوان ببیند. مرد ناتوان نمی‌تواند همسر خود را راضی نگه دارد.

گاه وقتی قصد مسافرت داری، دل شوره عجیب به سراغت می‌آید، همسرت نیز مضطرب و نگران است آیا بهتر نیست در آستانه‌ی سفر از هم آغوشی و نزدیکی با او بگذری.

سفر با شریک زندگی، آرام ساز و غم زداست. سفر خستگی و اضطراب نیز دارد. در سفر گاه همه چیز برایت مهیا نیست. گاه شرایط غیرعادی است. بهتر است در این شرایط غیرعادی از هم خوابگی با یار زندگیت بپرهیزی.

احادیث امام علی(ع) 

همان گونه که در امور جنسی زیاده روی نارواست، کم گذاردن و سستی به خرج دادن نیز ناشایست است، روا نیست مرد بیش از 4 ماه آمیزش جنسی با همسر جوان خود را ترک کند حتی اگر مثیبت دیده باشد.

وقتی به قصد فرزند خرامان به سوی همسر خویش می‌شتابی به عورت او نگاه مکن! مبادا فرزندی نابینا تو را پدید آید.

آنچه در خانه می‌گذرد امانت است. روا نیست زن‌ها آن چه میان آن‌ها و شوهرانشان در خلوت می‌گذرد به زنان دیگر بازگو کنند.

چون همسرت باردار شد، ازآمیزش بپرهیز. تنها در ماه‌های اول(با مشورت پزشک) می‌توانی با وضو به نزدیکی اقدام کنی، جنینی که در رحم همسرت است بسیار مقدس و قابل احترام است.

احادیث امام رضا(ع) 

مراقب باشید رو و پشت به قبله با همسر خویش هم بستر شدن، زشت و ناپسند است. حرمت کعبه را نگه دارید و خدا و فرشتگان را از خویش ناخرسند مسازید.

پس از آمیزش یکباره بلند مشوید و نشینید، بلکه ابتدا به طرف راست بچرخید و اندکی بعد برای ادرار ولو اندک برخیزید. سپس ازآن برای رسیدن به تعادل و آرامش غسل کنید با رعایت این عادات از سنگ مثانه در امان خواهید ماند.

هیچ گاه با شکم سیر با همسر خود همبستر نشوید این کار موجب بیماری و چه بسا موجب مرگ خواهد شد.

احادیث امام محمد باقر(ع) 

در حال جنابت، به قصد بچه دار شدن، با همسرت هم آغوش مگردد، بهتر است غسل کنی اندکی آرام گیری، پاک و طاهرشوی و سپس … اگر چنین نکردی و فرزندی مجنون و کم عقل نصیبت شد کس دیگری جز خود را نکوهش مکن.

منابع:

  • سفینه البحار ج1 باب الجمع
  • وسائل الشیعه ج 14 
  • حلیه المتقین